Patzeltova jeskyně

Poloha

Roku 1864 se do prostoru Patzeltovy jeskyně (též Pacltovy jeskyně) propadl lesní příručí Řehoř (Gregor) Patzelt. Odsud tedy pochází název jeskyně. Místo se nachází v jihozápadním svahu hory Podbělky, tedy v Podbělském hřbetu masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), a to asi 20 m severovýchodně od koryta Kamenitého potoka a asi 700 východně od krasového Mléčného pramenu, nazývaného též Lanovka. Asi 730 m jihozápadně od jeskyně najdeme mramorový lom Dolní Morava, při němž jsou další dvě, tentokrát menší jeskyně. Vchod do Patzeltovy jeskyně se nachází v nadmořské výšce 874 m. Nejbližším osídlením je obec Dolní Morava, jejíž poslední stavení se nacházejí vzdušnou čarou 1,2 km jihozápadně od jeskyně.

Popis

Patzeltova jeskyně vznikla v místě kontaktu krystalických vápenců a ortorul. Vstupní otvor je široký asi 2 m a ústí do delší šikmé chodby s malou síní, na jejímž dně najdeme jezírko. Celková délka jeskyně činí podle některých zdrojů 45, podle jiných však až 71 m. Hloubka jezírka, které prozkoumal polský potápěč J. Pogoda, se pohybuje mezi 2,5-7 metry. Vody jeskyně se korytem potoka a skoro 2 km dlouhou jeskynní soustavou dostávají ke svému pramenu. Boční stěny jeskyně jsou rozmanitě modelovány korozí, avšak krápníková výzdoba zde chybí. Pro veřejnost je jeskyně bohužel nepřístupná, tedy přístupná je, avšak na vlastní nebezpečí.

Příroda

Ve 30. letech 20. st. zkoumal Patzeltovu jeskyni tým geografů a zoologů z polské Wrocławi. Ten zde našel 46 druhů jeskynního hmyzu. Na základě sčítání netopýrů, které bylo v jeskyni prováděno v rozmezí let 1966-2001 (viz Buřič, Z., Šefrová, D. Zimoviště netopýrů v Jeseníkách a v Králickém Sněžníku a jeho okolí), zde bylo zaznamenáno 6 druhů těchto savců. Celkem nízké stavy netopýrů zřejmě souvisejí s častými lidskými návštěvami jeskyně. Areál Patzeltovy jeskyně se nachází v chráněném území NPR Králický Sněžník.

Turistika

Po žlutě značené turistické trase, která začíná na konečné autobusu Dolní Morava a která vede proti proudu řeky na severovýchod, dorazíte po necelém kilometru k pravé odbočce vedoucí k Mléčnému pramenu. Touto odbočkou pokračujete dále na severovýchod. Asi po 1,3 km narazíte na odbočku stáčející se prudce doprava, tedy k jihu, a po ní pak pokračujete asi 820 m, dokud nedosáhnete jeskyně.

Fotogalerie

patzeltova-01
Autor: Michal Kos