Chata Babuše

Na chatu Babuši (též Babušova chata) asi narazíte poměrně snadno, protože leží při frekventované turistické trase, která je označena modrou barvou a která vede přes vrcholy Podbělského hřbetu. V místě, kde chata stojí, je křižovatka, od modré značky se tu odklání značka zelená, jež vede na jihozápad k rozcestníku Pod Babuší, sleduje tok Malé Moravy a končí ve vesnici Sklené.

Poloha

Chata stojí v sedle (1230 m n. m.) mezi vrcholem Podbělka a vrcholem s kótou 1245 m n. m., který vlastní oficiální jméno nemá, ale kterému se právě kvůli chatě říká též Babuše. Tento vrchol leží jihovýchodně od Podbělky, za ním, v tomtéž směru, pokračuje hora Souš.

Babuše stojí uprostřed lesa s rašeliništi, jen několik desítek metrů od ní na východ prosvítá menší holina. Protože je v okolí chaty les řidší a protože je zde ohniště, slouží místo často jako zastávka při cestě po hřebenu. V blízkosti chaty se ráda zdržuje zvěř, tak je možné, že u této lovecké chaty ulovíte nějaký pěkný snímek.

Popis

Babuše je menší chata téměř čtvercového půdorysu, který ohraničuje nízká kamenná podezdívka. Dřevěná konstrukce je opláštěna hnědě natřenými latěmi, střešní krytinu tvoří nahnědo natřený falcovaný plech. Poměrně nový cihlový komín svědčí o vybavení kamny a nejspíš i o častějším využívání chaty pro lovecké účely. V poslední době však, zdá se, chata spíše zeje prázdnotou. Dvojice okének ve štítové části střechy dává tušit půdičku. K chatě přiléhá ještě dřevěný přístřešek, sloužící zřejmě jako dřevník.

Fotogalerie

babuse-01
babuse-02
babuse-03
babuse-04
Autor: Michal Kos