Chata Vilemína

Někdy jako by nebylo dost na tom, že mají některá místa masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika) dvojí pojmenování. Vznikají nové názvy, které kopírují nebo obměňují názvy starší, které však příslušejí jinému místu nebo objektu. Orientace se potom ztěžuje. To je i případ chaty Vilemíny. Samotná lovecká chata Vilemína bývá na mapách označována jako Vileminka, tak je to v současnosti i na nápisu nad vchodem chaty, ačkoli tradované pojmenování je Vilemína. Blízký rozcestník žluté turistické značky nese název Pod Vilemínkou. No a v obci Dolní Morava vznikl kousek od konečné autobusu nový restaurační a ubytovací objekt, který byl pojmenován opět chata Vilemína.

Poloha

Původní lovecká chata Vilemína stojí při úpatí hor Uhlisko a Koňský hřbet ve zdrojové míse řeky Moravy. Ze tří stran je chata ohraničena horami. Na jihu je to již zmíněné Uhlisko, na jihovýchodě Černá kupa, která tvoří vrchol Mokrého hřbetu, na východě Koňský hřbet, který je výběžkem hory Stříbrnická, na severu je to samotná hora Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki) a na severozápadě jihozápadní rameno hory Králický Sněžník. Ve směru jihozápadním se pak otvírá údolí řeky Moravy. Nadmořská výška chaty Vilemíny činí asi 800 m n. m. Od Dolní Moravy přichází až téměř k Vilemíně žlutě značená turistická trasa. Ta zamíří od rozcestníku Pod Vilemínkou nahoru do svahu jihozápadního ramena hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki). Z rozcestníku vede na sever také lesní cesta, jejíž brzká pravá odbočka vede právě k chatě Vilemíně.

Popis

Chata Vilemína patří k větším chatám české části masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), takže pojme i početnější společnost – interiér tvoří velká obytná místnost, přes chodbu je druhá menší, s kamny na vaření, a původně zde byla i skladovací prostora přístupná zvenčí. Půdní prostor sloužil původně jako seník, později jako letní noclehárna pro brigádníky. Dřevěná konstrukce boudy, krytá prkenným opláštěním, stojí na kamenné podezdívce. Střešní krytinu tvoří dílce šedivého vlnitého eternitu. Hned u chaty protéká vydatný potok, sloužící zde jako zdroj pitné vody. Pro svoji dostupnost a velikost byla chata v novější historii hojně využívána lesními dělníky a brigádníky.

Fotogalerie

vilemina-01
vilemina-02
vilemina-03
Autor: Michal Kos