Wieża widokowa Czarna Góra

Poloha

Vrchol Czarna Góra se nachází v hlavním severozápadním hřebenu masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika). Kdybychom se k rozhledně vypravili po značených turistických trasách, nejprve po zelené, potom po červené, z vrcholu hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki), museli bychom překonat vzdálenost necelých 8 km.

Czarna Góra je z téměř celého Kladska výborně rozpoznatelná – jeví se jako vysoký, strmý vrchol, kontrastující s širokým, kopulovitým vrcholem hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki). Czarna Góra bývá dokonce s horou Králický Sněžník často zaměňována, a to proto že se při pohledu z Kladské kotliny (Kotlina Kłodzka) jeví jako vyšší. Na vrcholu hory Czarna Góra je pak umístěna dřevěná konstrukce vyhlídkové věže.

Rozhledna

Rozhledna byla vybudována roku 2000. Stojí přímo na vrcholu hory a je vysoká pouhých 14 m. To ale stačí. Samotný vrchol je dosti ostrý, takže už jen s malým nastavením oněch 14 m zajišťuje dokonalý výhled do okolí.

Výhled, který se na rozhledně nabízí, opravdu stojí zato. Můžete zde spatřit Kladskou kotlinu (Kotlina Kłodzka) i s horskými pásmy, které ji obklopují. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na Krkonoše a po setmění můžete pozorovat světla města Wrocław, nebo dokonce Prahy. Podle názorů mnohých polských turistů se jedná o vůbec nejlepší vyhlídkové místo masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika).

Přístup k rozhledně je usnadněn lanovkou, která k vrcholu vede z vesnice Sienna, jež leží v údolí severovýchodně od vrcholu. I od konečné stanice sedačkové lanovky je výstup poměrně obtížný, protože stále zbývají nějaké ty metry převýšení. Zdatnější turisté mohou výstup podniknou celý pěšky, a to po značených turistických trasách.

Turistika

Vhodným výchozím bodem pro túru po zeleně značené turistické trase je rekreační letovisko Międzygórze, které se nachází při západním okraji masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika). Z Mezihoří (Międzygórze) vede zelená značka na horu Igliczna, kde je poutní kostel Maria Śnieżna, a také horská chata Schronisko Na Iglicznej. Dále zelená pokračuje na severovýchod k vyhlídkovému místu na hoře Jaworowa Kopa, odsud pak na Černou horu (Czarna Góra), za kterou pokračuje dále na severovýchod k městu Stronie Śląskie.

Červeně značená turistická trasa, Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS), vede z horské louky Hala pod Śnieżnikiem přes vrchol Czarna Góra do lázeňského města Lądek-Zdrój.

V okolí Černé hory se nachází množství cyklotras o různé náročnosti, z toho jsou tři trasy určeny pro závodní sjezd na horských kolech (downhill). Jedna z nich patří k nejnáročnějším v Polsku, v roce 2009 se zde pořádal Puchar Polski v downhillu, tedy Polský pohár v downhillu.