Schronisko Na Iglicznej

Vyrazit si na Schronisko Na Iglicznej, to je ideální výlet i pro méně zdatné turisty nebo třeba pro rodiny s dětmi. Je to dáno tím, že lze pohodlně dojet autem až do vesnice Międzygórze, odkud to ke schronisku není daleko, a třeba i tím, že po cestě lze navštívit místní atrakci Ogród Bajek a že nad samotným schroniskem je ještě další cíl – poutní kostel Maria Śnieżna. Ke schronisku lze vyrazit v zásadě třemi cestami, které jsou opatřeny turistickým značením.

Po zelené značce

Trasa, která sleduje zelenou turistickou značku, je nejkratší (cca 1,4 km). Začíná na počátku Międzygórze (příjezd od Domaszkówa) a směřuje víceméně přímo k vrcholu hory, po jejím jižním hřbetu.

Po červené okolo vodopádu

Jedete-li do Międzygórze autem, zastavíte již brzy za počátkem vesnice, na parkovišti u vodopádu (Hotel Pod Wodospadem). Červená značka vede právě přes vodopád řeky Wilczka. Vodopád a jeho okolí tvoří chráněné území Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki. Přibližně v polovině cesty lze z červené odbočit směrem ke žluté značce a navštívit areál, v němž jsou umístěny dřevěné pohádkové figury – oblíbená atrakce dětí, Ogród Bajek. Červeně značená trasa je dlouhá cca 1,9 km.

Po žluté do pohádky

Žlutá trasa je nejdelší (cca 3,2 km), ale zato nabízí krásný výhled do krajiny a zastávku u dětmi oblíbené atrakce Ogród Bajek, tedy Zahrady pohádek. Děti zde najdou postavičky z tradičních pohádek, ale třeba i novodobější polskou klasiku, kterou představují například Bolek a Lolek.

Pod Pěkným výhledem

Hora Igliczna dosahuje výšky 845 m. n. m., avšak samotné schronisko se nachází o něco níže, na úrovni 820 m. Z terasy schroniska, která se otvírá k východu, lze přehlédnout panorama jihozápadního hraničního hřebenu masivu Králického Sněžníku - od samotné hory Králický Sněžník až po Klepáč, tedy Trójmorski Wierch. Více vpředu pak lze vidět část údolí, v němž se rozkládá rekreační letovisko Międzygórze a menší vrcholy, jako jsou Toczek, Jawor či Czarna Kopa (viz fotografie panoramatu níže).


Od poutního kostela Maria Śnieżna, který se nachází pár kroků nad schroniskem, se zase otevírají pohledy na druhou stranu od hory, především na jihozápad a západ. Před očima se vám objeví rozlehlý rovinatý prostor brázdy Rów Górnej Nysy, za nímž se rozkládají Góry Bystrzyckie, Góry Sowie a na severozápadě i Góry Stołowe. O tom, že je zde na co se dívat, svědčí i starší názvy schroniska, německý Zur Schönen Aussicht a jeho polský ekvivalent Pod Pięknym Widokiem, česky tedy Pod Pěkným výhledem.

Historie schroniska

Původní schronisko tvořila celkem nevelká dřevěná budova, která byla postavena v roce 1880. Zpočátku šlo především o hospodu pro poutníky, směřující k poutnímu kostelu Panny Marie Sněžné, a pro ostatní turisty. Poté byla stavba několikráte přebudována, zahrnovala tehdy 12 pokojů s 25 místy k noclehu, na východní straně byla k dispozici vyhlídková terasa.


Po druhé světové válce místo několik let pustlo, a to až do roku 1950, kdy jej převzalo PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), polská obdoba našeho Klubu českých turistů. Byla zde opět zřízena horská chata pro turisty, s 34-37 místy pro nocležníky. V této době neslo schronisko název Maria Śnieżna.
V současnosti je objekt schroniska v soukromém vlastnictví a nabízí 40 míst k noclehu. Nynější název zní Na Iglicznej, a to zejména proto, že název Maria Śnieżna nese také nedaleký poutní kostel.

Schronisko dnes

Současná stavba schroniska se skládá ze tří propojených objektů, jak je patrné z obrázku níže. Objekt, který je umístěn nejvíce napravo, skrývá jídelnu s prodejnou, kde dostanete ke koupi nápoje, pivo lahvové, a jídla obvyklá pro tento druh zařízení, to znamená polévky, jako jsou hrachová, vývar či polská obdoba boršče a samozřejmě výborné klobásy či jiná, spíše jednodušší jídla. Interiér schroniska Na Iglicznej sice není tak starosvětský a útulný, jako je tomu u Schroniska Na Śnieżniku, ale zato je velmi čistý a s neobyčejně ochotnou a přívětivou obsluhou (autor textu navštívil Schronisko Na Iglicznej v září 2011).

Turistické trasy

Turistům se nabízí využití těchto značených tras:

Úsek z města Bystrzyca Kłodzka přes Schronisko Na Iglicznej do rekreačního letoviska Międzygórze.

Úsek z Międzygórze přes Schronisko Na Iglicznej k masivu Czarna Góra a sedlu Przełęcz Puchaczówka.

Ze vsi Wilkanów přes Schronisko Na Iglicznej do Międzygórze a dále k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku.

K dispozici je taktéž koňská stezka z výchozího bodu Bystrzyca Kłodzka na horskou louku Hala pod Śnieżnikem a poté dolů, do vsi Kletno.

Fotogalerie

naiglicznej-01
naiglicznej-02
naiglicznej-03
naiglicznej-04
naiglicznej-05
Autor: Michal Kos