Malý Sněžník 1337 m n.m.

Poloha

Malý Sněžník je druhým největším vrcholem masivu Králického Sněžníku. Jeho nadmořská výška činí 1337 m. n. m. (některé zdroje udávají 1326 m). Hora se nachází v linii Malý Sněžník, Hraniční skály, Hleďsebe, Klepáč, Jelení vrch a Výčnělek, která tvoří hlavní jihozápadní hřeben masivu Králického Sněžníku.

Hřbetem Malého Sněžníku prochází státní hranice mezi Českou republikou a Polskem. Z vrcholu hory se otevírá v jihozápadním směru výborný výhled na Klepáč a dále k západu na Góry Bystrzyckie.

Hora se nachází na hlavním evropském rozvodí. Ze západních, tedy polských svahů voda stéká do přítoků řeky Nysa Kłodzka a s ní se dostává do Baltského moře. Z východního svahu se pak voda Moravou a dalšími toky dostává až do Černého moře.

Příroda

Svah je porostlý zakrslým lesem a uměle vysazenou kosodřevinou. Místy se vyskytují suťová pole. Polská strana Malého Sněžníku spadá do chráněného území Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Červená turistická trasa vede po východním, českém svahu hory.

Modrá turistická trasa vede po polském, západním svahu.

Zelená turistická trasa vede po vrcholech Klepáče, Hleďsebe, Malý Sněžník - z Malého Sněžníku sestupuje na polskou stranu k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku.

Autor: Michal Kos