Chata Hubertka (též Hubertova chata) patří k méně známým chatám masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika). Platí to tak alespoň pro návštěvníky pohoří pocházející z Králicka, o těch ze vzdálenějších končin nemluvě. Ti znají totiž zpravidla jen hory Malosněžnického a Podbělského hřbetu, a to ještě ze strany otevřené do údolí řeky Moravy. Vlastně tu jde o tu část pohoří, která spadá do Pardubického kraje. Strana pohoří, která se otevírá k východu, již patří ke kraji Olomouckému a tuto část masivu znají zase lépe návštěvníci z Hanušovicka, Staroměstska a vůbec z Moravy. A právě na této „odvrácené“ straně masivu se nalézá chata Hubertka.

Poloha

Chata se nachází na jihovýchodním svahu hory Souš (polesí Malá Morava), ve výšce asi 1130 m n. m. Souš je hora, která je součástí Tetřevských rozsoch, konkrétně hřebenu vycházejícího z hory Podbělky, která se zase nachází ve střední části Podbělského hřbetu. Chata je umístěna uprostřed mladšího a řidšího smrkového porostu, kolem kterého je však rozsáhlá holina, a to hned při cestě, která chatu míjí z východní strany. Zmíněná cesta je odbočkou z úseku modře značené turistické trasy, který vede od rozcestníku U Sedmi cest přes vrchol Souše a Babuše k rozcestníku Chata Babuše.

Popis

Roubená konstrukce stojí na kamenné podezdívce. Trámoví je natřeno nahnědo, ale barva je dnes již dosti vyšisovaná. Okna jsou kryta zelenými okenicemi. Střechu ještě stále chrání dnes již barvu postrádající falcovaný plech. Není známo, kdo byl v chatě, která je pravidelně pustá, naposledy, ale podle komína lze předpokládat přítomnost kamen, nejspíše kombinovaných se sporákem, jaká se v těchto stavbách běžně užívala. Nevýhodou chaty je to, že v okolí chybí zdroj vody.

Fotogalerie

DSC_0511
DSC_0514
DSC_0516
hubertka-pv
8