Chata Pod Vodopádem

Při výpravách na vrchol hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki), které sledovaly asfaltovou silnici vedoucí z vesnice Dolní Morava k rozcestníku Pod Vilemínkou, jsme ke konci tohoto úseku potkávali nízké, podélné a poměrně velké dřevěné stavení chaty Pod Vodopády. To bylo až do roku 1998, pak chata zmizela. Dnes je na místě pouze malý dřevěný přístřešek s posezením.

Poloha

Chata Pod Vodopádem, už ne Pod Vodopády, se nachází necelé 4 km chůze po asfaltové cestě z parkoviště, které je zbudováno při konečné zastávce autobusu, jenž zajišťuje dopravu na Dolní Moravu. Tato asfaltka mírně stoupá ve směru proti proudu řeky Moravy. Chata Pod Vodopádem je umístěna na menším vymýceném prostranství asi 20 m nalevo od silnice. Něco málo přes 400 m dále po silnici se nalézá turistický rozcestník Pod Vilemínkou, jímž prochází žlutě značená turistická trasa, která stoupá do svahu Malého Sněžníku (Mały Śnieżnik). Jak napovídá jméno rozcestníku, nedaleko, 300 m chůze po pravé odbočce, se nachází chata Vilemínka. Pokud se týká chaty Pod Vodopádem, pak samotné její pojmenování prozrazuje, že se nedaleko nachází vodopád. Je to vodopád Pod Strašidly, který je, pokud znáte kratší lesní cestu bez turistického značení, dosažitelný po cca 350 metrech chůze nahoru do svahu nalevo od asfaltky.

Popis

Původní chata Pod Vodopády představovala, například oproti Sněžné nebo Šindelce, jednu z těch větších chat. Netradiční byla její konstrukce, která spíše než chatu, která má svojí zkosenou střechou odolávat silným sněhovým pokrývkám, připomínala levnou noclehárnu, postavenou v rekreační oblasti někde u přehrady. Stavba byla totiž nízká a podlouhlá, s poměrně plochou střechou.

Dnes stojí na prostranství byvší chaty Pod Vodopády malý dřevěný přístřešek ve tvaru tzv. áčka, kdy silně zkosená střecha dosahuje na obou stranách až k zemi. Je to vlastně takový dřevěný stan. Chata je postavena svojí vstupní stranou směrem k silnici. Je otevřena každému návštěvníkovi, a to doslova, protože nemá dveře. Nenabízí žádné možnosti hospodaření ve smyslu vaření apod., poslouží však jako přístřešek vhodný coby úkryt před deštěm nebo jako místo k přenocování. Ustlat si lze i na mini půdičce pod špicí střechy. Před chatou je k dispozici trojice hrubých stolů a lavic, zhotovených z rozříznutých kuláčů, které poslouží jako vhodné svačinové místo.

Rok 2015 - původní přístřešek byl odstraněn a nahrazen novou stavbou.

Fotogalerie

podvodopadem-01
podvodopadem-02
podvodopadem-03
podvodopadem-04
Autor: Michal Kos