Štvanice 866 m n.m.

Poloha

Štvanice je poměrně výrazný vrch, který si lze z dálky dobře prohlédnout například z úseku žlutě značené turistické trasy, jež vede od rozcestníku Květná k rozcestníku Kunčická hora. Vrch má z této strany, tedy od severovýchodu, tvar kulatého pecnu chleba, ovšem s protáhlým hřbetem na jihovýchodě. V okolním terénu je vrch dobře identifikovatelný také pro výrazný lesní průsek, který směřuje od vrcholu směrem na severovýchod ke Stříbrnicím – to je sjezdovka „Štvanice“.

866 m n. m. vysoká Štvanice se nachází na východním okraji masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), asi 1 km jihozápadně od vesnice Stříbrnice. Na západě Štvanice sousedí se spočinkem hory Sušina, jenž nese název Tetřeví hora. Na severozápadě se Štvanice dotýká Mokrého hřbetu (Černá kupa). Na sever od Štvanice se za severozápadní částí Stříbrnic zdvíhá jižní hřbet Hraniční hory. Na severovýchodě jsou již výše zmíněné Stříbrnice, na východě až jihovýchodě se pak nachází necelé 2 km vzdálený Kozí vrch, který již patří k Hanušovické vrchovině, a za ním, po dalších asi 2 km, leží Staré Město pod Sněžníkem. Jihovýchodně od Štvanice se rozkládá ves Štěpánov, jižně pak Hynčice pod Sušinou. 2,2 km vzdušnou čarou na jihozápad od Štvanice se nachází spočinek hory Sušina Velká Šindelná.

Příroda

Vrcholové partie Štvanice a její severozápadní strana jsou porostlé smrkovým porostem s příměsí listnáčů. Les je však na několika místech narušen sjezdovkami. Ostatní plochy kopce zaujímají travnaté porosty.

Lyžování

Na kopci Štvanice je vybudováno několik lyžařských areálů. Středně obtížná sjezdovka „Štvanice“ disponuje dvousedačkovou lanovou dráhou a je dlouhá více než 1 km. Tato sjezdovka vede k vrcholu kopce Štvanice ze Stříbrnic. Podél sjezdovky „Štvanice“ vede i lehká, 400 m dlouhá sjezdovka „Loviště“. Ve směru od Hynčic pod Sušinou směřují k vrcholu Štvanice další sjezdovky. Lehká, 1 km dlouhá sjezdovka s vlekem vede od vrcholu Štvanice do centra Hynčic, k odsvěcené kapličce svatých Petra a Pavla, a nese název „Kaple“. Třetí sjezdovka, lehká, 700 m dlouhá, pak nese jméno „Pevnůstka“ a směřuje od vrcholu Štvanice do Hynčic pod Sušinou k hospůdce u vleku Sedlo. V Hynčicích pak vede od zmíněné hospůdky lehký sjezd „Sedlo“, který je dlouhý 700 m. U hospůdky Sedlo je též 100 m dlouhá dětská sjezdovka.

Turistika

Přes jižní, západní a severní svah Štvanice vede žlutě značená turistická trasa, která začíná v Chrasticích a vede na severozápad okolo Mlýnského vrchu, přes Hynčice pod Sušinou na Štvanici k rozcestníku Pevnůstky pod Štvanicí. Ze Štvanice míří žlutá do Stříbrnic a odsud na severozápad k chatě Návrší a pak k rozcestníku Nad Adeliným pramenem pod horou Stříbrnická, kde končí.

Pod severním svahem Štvanice se v místě rozcestníku Stříbrnice setkává žlutá značka se značkou modrou. Modrá přichází do Stříbrnic od jihovýchodu, ze Starého Města pod Sněžníkem. Za Stříbrnicemi modrá pokračuje k severozápadu na Hraniční horu k rozcestníku Kaplička. Odsud pak modrá přejde po jižních svazích východního Hraničního hřebenu na jižní hřeben masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika).

Na vrcholu Štvanice byla postavena, podle návrhu architekta Martina Rajniše, přes 31 metrů vysoká rozhledna nazvaná Stříbrná Twiggy.

Autor: Michal Kos