Poloha

Jeskyně Kančí díry se nachází při horním toku řeky Moravy, na jejím levém, východním břehu, a to na severním úpatí hory Uhlisko. Na sever od jeskyně se již zdvihá samotná hora Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki), jejíž vrchol je od jeskyně vzdušnou čarou vzdálený asi 2,6 km.

Popis jeskyně

O jeskyni Kančí díry existuje jen velmi málo zveřejněných informací. Z toho mála, co můžeme uvést, jsou to údaje o tom, že jde o vývěrovou jeskyni, což znamená, že v jeskyni vyvěrá pramen. V případě Kančích děr jde o vývěr vody, která sem podzemním systémem proudí z nedaleké jeskyně Tvarožné díry. Kančí díry tedy tvoří spolu s Tvarožnými dírami a také s blízkou jeskyní Propástkou a s výstupným pramenem Nesselbrunnen (nazývaný též Blom-blom) propojený systém, přičemž spojitost s pramenem Blom-blom se spíše předpokládá. Jeskyně není veřejnosti přístupná.

Turistika

V blízkosti lokality vede žlutě značená turistická trasa. Začíná na konečné autobusu v obci Dolní Morava, odsud směřuje k severovýchodu po východním břehu Moravy. K naší lokalitě je to z konečné cca 4 km. Během cesty si lze prohlédnout Mléčný pramen, odbočka k němu je od konečné vzdálena asi 970 m. Asi 100 m na jih od pramenu narazíte na mramorový lom. Ale zpět. Jeskyně se nacházejí v oblasti, kde žlutá značka překročí po lávce Moravu. Za řekou narazíte po 100 m na křižovatku. Cesta napravo vede k chatě Vilemínce, žlutá se obrací k jihozápadu a po 220 m dorazí k rozcestníku Pod Vilemínkou. Odsud začne žlutá prudce stoupat na sever k vrcholu hory Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki). Žlutá značka se až k horské chatě Návrší kryje s Naučnou stezkou Králický Sněžník.

Autor: Michal Kos